5g network

شبکه 5G و افزایش سرمایه گذاری هواوی روی آن

شرکت هواوی در چند ماه اخیر در زمینه شبکه 5G فشار های بسیاری را از سمت دولت آمریکا متحمل شده است که در ادامه  این خبر را در btisco بیشتر تحلیل می کنیم.

در روز دوشنبه (June 24, 2019) شرکت هواوی اعلام کرد که علی رغم تحریم ها و محدودیت هایی که آمریکا در فروش محصولات این شرکت اعمال کرده، این شرکت سرمایه گذاری خود را روی شبکه 5G افزایش خواهد داد. همچنین این غول تکنولوژی چین در این راستا اعلام کرد که حفظ امنیت سایبری و حفظ حریم خصوصی افراد بالاترین اولویت را برای آن ها دارد.   Ryan Ding مدیر اجرایی این شرکت اعلام کرد: شبکه 5G یک تکنولوژی کلیدی در دنیای امروز است و ما به افزایش سرمایه گذاری در زمینه تکنولوژی شبکه 5G ادامه خواهیم داد. امنیت سایبری و حفظ حریم خصوصی برای ما در اولویت قرار دارد و ما این امنیت را با ارائه خدمات و محصولات مطمئن تضمین می کنیم.

مصاحبه مدیرعامل هواوی

ماه هاست که رهبران دنیا درباره استفاده چین از تکنولوژی مخابرات و خطرات مربوط به آن بحث می کنند. Ren Zhengfei مدیر عامل شرکت هواوی در یک رویداد خبری در این رابطه گفت: آمریکا شبکه 5G را به عنوان یک اسلحه استراتژی می بیند. برای آن ها این تکنولوژی همانند بمب اتم است. او حتی هشدار ایجاد یک جنگ سرد و جنگی تجاری با آمریکا را داد که می تواند توازن و تعادل را در دنیا کاهش دهد. و ادامه داد: اگر غرب چنین جنگی را دوست ندارد باید پیشرفت و توسعه کشورهای دیگر را بپذیرد. او گفت: تحریم های آمریکا هیچ تاثیری بر توسعه هواوی در تکنولوژی 5G نخواهد داشت.

 

ren zhengfei

 

شرکت هواوی طی ماه گذشته در لیست سیاه آمریکا قرار گرفت. علاوه بر این ترامپ با توجه به روابط نزدیکی که این شرکت با دولت چین دارد دستور اجرایی شدن تحریم ها علیه این شرکت را صادر کرد در حالی که هواوی بارها این اتهام را رد کرده و نپذیرفته است.

در نشست سالانه هواوی واقع در Wuzhen، مدیر اجرایی شرکت هواوی (Ryan Ding) اعلام کرد که شرکت هواوی که پرچمدار تکنولوژی در چین است محصولاتش را با شبکه 5G ارائه خواهد داد و هدفش  “fully connected, intelligent world” خواهد بود.

آخر همان هفته، Geoffrey Starks، نماینده هیئت ارتباطات فدرال علام کرد که دولت آمریکا علاوه بر شرکت هواوی باید دیگر شرکت های مخابرتی چینی را از شبکه های ارتباطی آمریکا خارج کند.

اختلاف هواوی و آمریکا پیرامون شبکه 5G

اختلاف هواوی و امریکا پیرامون شبکه 5G

همچنین در روز دوشنبه خبرگزاری رویترز گزارش داد که دفتر مرکزی هواوی واقع در کالیفرنیا مسیر تحقیقاتش را کاملا از آمریکا جدا کرده و به طور جدی به دنبال توسعه تکنولوژی به صورت مستقل می باشد. بر اساس این گزارش شرکت های تحقیق و توسعه که زیر مجموعه شرکت هواوی می باشند به بخش دیگری از سیستم IT منتقل شده و استفاده از برند هواوی در ارتباطات کارکنان این شرکت ها ممنوع اعلام شده است.

نکته جالب اینجاست که ممنوعیت هواوی در آمریکا شش ماه بعد از ممنوعیت شبکه 5G هواوی در استرالیا (در اگوست 2018) اجرایی شد و به شرکت هواوی یک ضربه 30 میلیارد دلاری وارد شد با این وجود مدیر اجرایی این شرکت اعلام کرد که این شرکت نگرانی زیادی از این بابت نخواهد داشت!!

شرکت هواوی بین سال های 2009 تا 2013 بیش از 600 میلیون دلار برای تحقیقات در زمینه تکنولوژی 5G هزینه و سرمایه گذاری کرد. همچنین این شرکت در سال های 2017 و 2018 برای توسعه این تکنولوژی در محصولات خودش حدود یک و چهار دهم میلیارد دلار هزینه کرد. این شرکت در January 29, 2019 با بیش از 50 شرکت در زمینه شبکه 5G قرار داد تجاری امضا کرد.

 منبع: CNET , HUAWEI