• خانه
  • اپل
  • جانی آیو شرکت اپل را ترک می کند. جایگزین او کیست
جانی آیو

جانی آیو شرکت اپل را ترک می کند. جایگزین او کیست

طبق اخبار منتشر شده از شرکت اپل، جانی آیو (Jony Ive) نایب رئیس طراحی صنعتی و یکی از طراحان اصلی این شرکت، در انتهای سال 2019 این شرکت را ترک می کند. در این صورت مسولان و افراد اصلی تیم طراحی اپل یعنی Alan Dye و Evans Hankey تاثیر زیادی در آینده تولید محصولات اپل خواهند داشت. پس در این مطلب با این دو نفر بیشتر آشنا می شویم.

 

جانی آیو

 

در روز پنج شنبه اپل اعلام کرد که جانی آیو بعد از حدود سی سال حضور در این شرکت این شرکت را ترک خواهد کرد. به سبب اینکه شرکت اپل اولین مشتری شرکت جدید جانی ایو به نام LoveFrom خواهد بود،  این امکان برای Ive فراهم است تا ارتباطش را با اپل حفظ کند، اما دیگر جزو تیم طراحی و مدیریتی این شرکت بزرگ نخواهد بود در حالیکه فرد خاصی را از قبل برای جایگزینی او در نظر نگرفته بودند. اما با این حال اپل در همان نامه ای که خروج جانی آیو را اعلام کرده بود به مدیر اجرایی خودش یعنی Jeff Williams پیشنهاد کرده بود تا سرپرستان تیم طراحی یعنی Alan Dye و Evans Hankey را جایگزین او بکند.

جانی آیو در مصاحبه ای گفت: این تیم (تیم طراحی اپل) مطمئنا تحت هدایت Alan، Evans و Jeff که از نزدیک ترین دستیاران من بودند، رشد و پیشرفت بسیاری خواهد داشت. من به همکاران خودم در شرکت اپل بیشترین اعتماد را دارم، چراکه از بهترین دوستان من هستند و  من برای ادامه همکاری طولانی با آن ها بسیار مشتاقم.

Hankey هم اکنون معاون قسمت طراحی صنعتی می باشد و کار او ارتباط بیشتری با سخت افزار دارد. همچنین Dye هم اکنون مسولیت بخش طراحی رابط کاربر را بر عهده دارد و این یعنی کار او ارتباط بیشتری با نرم افزار دارد. اطلاعات زیادی از این دو نفر موجود نیست ولی کاملا مشخص است که هر دو چند سال برای جانی آیو کار کرده اند و تجربه خوبی دارند.

Alan Dye

الن دای در شرکت اپل

الن دای در سمت راست و جانی آیو در وسط و ریچارد هوارت در سمت چپ

Dye فارغ التحصیل دانشگاه Syracuse است و از سال 2006 در شرکت اپل مشغول به فعالیت است. در ابتدای کار Alan به عنوان مدیر بخش نوآوری و ایده پردازی وارد این شرکت شد و کارش را با تیم بازاریابی شروع کرد. ایده های او در طراحی و ساخت جعبه های محصولات و رنگ در گوشه جعبه ها باعث شد تا در اپل ارتقا پیدا کند و شرکت او را به بخش رابط کاربر منتقل کرد. او  در پست جدیدش روی IOS 7 کار کرد و در زمینه طراحی جدید برای Apple Watch ارتباط کاری نزدیکی با آیو داشته است. هنگامی که آیو در سال 2015 ارتقاء شغلی پیدا کرد، Dye به همراه Richard Howarth مدیریت را در دست گرفتند. اما با بازگشت آیو دسترسی آن ها به مدیریت در اواخر سال 2017 کمرنگ تر شد. آیو در یک مصاحبه در سال 2015 گفته بود که: Dye در زمینه طراحی رابط کاربری فوق العاده است و در بسیاری از قسمت های سیستم عامل Apple Watch از ایده های او استفاده شده است.

در زمانی که این دو نفر در نبود آیو به جای او مدیریت را در دست داشتند، به Dye این امکان داده می شد تا بطور منظم از فروشگاه های اپل بازدید کند، کاری که تنها به مدیران ارشد مجموعه محول می شد اما این بازدیدها فقط برای مدت کوتاهی بود.

بین فارغ التحصیل شدن Dye و مشغول به کار شدن او در اپل 9 سال فاصله بود که او در این فاصله برای برند Oglivy، گروه تجاری Mathers brand و به عنوان طراح برای شرکت Kate Spad مشغول به کار بوده است. او به عنوان طراح گرافیکی با ناشران کتاب ها نیز کار کرده است.

Evans Hankey

ایوانز هنکی

ایوانس هانکی با لباس زرد رنگ

Hankey برای مدتی(که زمان آن مشخص نیست) برای تیم طراحی کار کرده است. او در زمینه طراحی سابقه قابل قبولی دارد. شرکت اپل نیز به واسطه تجارب او در این زمینه مسولیت های زیادی را در تیم طراحی بر عهده او گذاشته است.

یکی از اعضاء سابق تیم طراحی اپل به نام May-Li Khoe او را اینگونه توصیف می کند: “بسیار توانا و دارای اعتبار”. او همچنین در یکی از توییت های خود درباره هانکی می نویسد: رک بگویم، هانکی واقعا برای ما الهام بخش است.

در کنار طراحی بسیاری از محصولات، هانکی مخترع حدود صد اختراع ثبت شده و برنامه کاربردی نیز بوده است. جانی آیو در یک مصاحبه درباره تصویری از یک آیفون که با نام هانکی در کتاب “Dsigned by Apple in California” چاپ شده بود گفته است: جالب نیست؟ او ابزار خود را نابود کرده است اما من تصور می کنم که پشت این کار یک نکته بسیار جذاب وجود دارد و آن این است که ما دستگاه ها را برای استفاده شده طراحی می کنیم و او حقیقتا از آن استفاده کرده است.

نام Evans Hankey نیز در معرفی Apple Watch در مقدمه برای بخش رابط کاربری برای تماس های دریافتی آورده شده است.

با این تفاسیر اطلاعات بیشتری از Evans Hankey و Alan Dye در دسترس نیست، اما با اتفاقات پیشرو و جایگزینی آن ها به جای جانی آیو در آینده از آن ها بیشتر خواهیم شنید.

منبع: appleinsider