سئو چیست

سئو سایت چیست و چه اهمیتی دارد؟

در کسب و کارهای دیجیتال و استارتاپ گونه ی امروز که همه چیز وابسته به وب سایت ها و فضای مجازی است، رقابت بین افراد، شرکت ها، سازمان ها و ارگان ها بسیار شدید و جدی شده است و هرکس تلاش می کند تا با جذب مشتری بیشتر کسب و کارش را رونق دهد و برندش را برتر از دیگر برندها کند. در این میان وب سایت یکی از مهم ترین ابزارهایی است که تاثیر زیادی در روند رشد یک کسب و کار دارد. اما این برتری چگونه بدست می آید؟ صاحبان وب سایت از چه روش هایی برای جذب بیشتر مشتری یا کاربر برای سایت خود استفاده می کنند؟ هدف btisco در این مقاله توضیح و تعریف این روش است که اصطلاحا به آن سئو سایت گفته می شود.

سئو یا بهینه سازی سایت

سئو چیست؟

قبل از هر توضیحی اصلا بگذارید ببینیم سئو یعنی چی؟ این کلمه از کچا آمده و قرار است چه دردی را از ما دوا کند؟                    سئو یا بگذارید درستتر بگم، seo مخفف عبارت search engine optimization است که معنی این عبارت بهینه سازی برای موتورهای جستجو می باشد. این بهینه سازی هم در سایت و هم در شبکه های اجتماعی وجود دارد به عنوان مثال ما به غیر از سئو برای سایت، سئو اینستاگرام هم داریم و کلمه ای که برای آن به کار برده می شود همان کلمه سئو است اما هدف ما در این مطلب بیان سئو سایت است و الان به بررسی اون می پردازیم.

 

سئو سایت چیست

سئو سایت چیست؟

خب همانطور که می دانید منظور از موتورهای جستجو همان google, yahoo, ask, bing و … می باشد که مهم ترین و در واقع پرمخاطب ترین آن ها google است. اما منظور از بهینه سازی چیست؟ بهینه سازی یعنی کارها و عملیاتی که برای بهبود وضعیت سایت ما در موتورهای جستجو انجام می شود. به زبان ساده تر و عامیانه تر یعنی هر کاری که ما انجام می دهیم تا سایت ما در نتایج سرچ گوگل رتبه بالاتر و بهتری بگیرد و به صفحات اولیه به خصوص صفحه یک گوگل برسد، به همین سادگی.

البته فقط تعریف این عبارت ساده بود چراکه با وجود این حجم بی نهایت از وب سایت های گوناگون قطعا بالا آوردن وب سایت ما بین این همه وب سایت رقیب کار ساده ای نخواهد بود. اما اگر اصول آن را بدانید و آن ها را رعایت کنید این کار هم برای شما ساده و هم جذاب خواهد شد.

حالا که فهمیدیم سئو چیه بیاید یه ذره اهدافمون برای سئو سایت رو زیباتر و خوشگل تر کنیم.

اهداف سئو سایت

  • کیفیت ترافیک: بگذارید با یک مثال منظورم رو بهتون بگم. شما می توانید در ایران تعداد زیادی کاربر رو به سایت خودتون جذب کنید. اما دلیل این جذب زیاد این است که گوگل به اونها گفته شما مرجع خرید لپ تاب در ایران هستید در حالیکه اینطور نیست، این یعنی بی کیفیتی در عملکرد شما و فریب دادن گوگل. اگر کاربرها حقیقتا برای محصولات شما به سایت شما مراجعه کنند و علاقه مند به خرید محصولات شما شوند یعنی شما کارتان را به دستی انجام داده اید و کیفیت عملکردتان خوب است. پس یکی از اهداف کیفیت مناسب است.
  • میزان و کمیت ترافیک: افزایش میزان بازدید نیز یکی دیگر از اهداف سئو است.
  • نتایج ارگانیک: تبلیغات یکی از بخش های مهم در نتایج صفحات موتورهای جستجو (SERPs) است. نتایج اون سایتی ارگانیک است که بدون پرداخت هزینه به گوگل برای تبلیغات، خودش را با روش های صحیح سئو به صفحات اول می رساند.به تصویر زیر توجه کنید. سایت هایی که کنار آن ها Ad دارد به این معنی است که برای دیده شدن در رتبه یک گوگل به گوگل هزینه پرداخت کرده اند.

نتایج ارگانیک

 

سئو کلاه-سفید و سئو کلاه-سیاه (Black-hat and White-hat SEO)

منظور از سئو کلاه-سفید تمامی تکنیک ها و روش ها و عملیاتی است که برای بالا آوردن سایت ما در نتایج گوگل استفاده می شود، اما با رعایت تمامی قوانین و مقرراتی که گوگل برای این کار گذاشته است.یعنی اگر ما توانستیم سایتمون رو با رعایت این قوانین در گوگل به صفحه یک برسونیم کارمون رو کاملا درست و خیلی شیک و مجلسی انجام دادیم.

اما منظور از سئو کلاه-سیاه این است که ما هرکار غلط و کثیفی که گوگل را فریب می دهد انجام دهیم تا وب سایتمون در نتایج گوگل به صفحه اول بیاید، که البته شک نکنید گوگل همیشه از ما زرنگ تر است و اگر ما از این روش سئو استفاده کنیم خیلی سریع از فهرست گوگل خارج می شویم و سایتی که امروز به صفحه یک آورده بودیم چند روز بعد شاید در صفحه ده گوگل هم اون رو نبینیم که ما سئوکارها اصطلاحا به این وضعیت می گوییم پنالتی شدن وب سایت توسط گوگل.

کلاه سفید و کلاه سیاه

on-page SEO و off-page SEO 

منظور از on-page seo کارهایی است که ما درون سایت خودمون انجام می دهیم تا سایتمون رو برای موتورهای جستجو بهینه کنیم. این کارها شامل گذاشتن متن، عکس، فیلم، لینک دادن به صفحات داخلی سایت و به طور کلی هر کاریست که داخل سایت خودمون انجام می دهیم. این بخش اولویت بیشتری نسبت به off-page seo دارد پس از اهمیت آن غافل نشید!

اما منظور از off-page seo برخلاف on-page seo مجموعه کارهایی است که در خارج از وب سایت ما انجام می شود تا سایت ما برای گوگل ارزش بیشتری پیدا کند و به صفحات اول بیاید. مهم ترین کار برای off-page seo دادن back-link مناسب و درست است. منظور از back-link لینک ها یا پیوندهایی است که دیگر سایت ها به سایت ما می دهند که البته دادن back-link نیز اصول و قواعدی دارد که در مقاله ای دیگر به آن خواهیم پرداخت.

همچنین کار مهم دیگه ای که باید در off-page seo انجام بدیم مشاهده و بررسی وضعیت سایت های رقیب است که اهمیت بسیاری دارد.

کلمات کلیدی یا keywords

یکی از مهمترین تکنیک های سئو سایت، استفاده از کلمات کلیدی برای مطالب و محتوای داخل سایتمان است.                        اما منظور از کلمات کلیدی چیست؟ منظور از کلمات کلیدی یا key words کلماتی است که کاربران برای یافتن مطلب مورد نیاز خود آن را در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو سرچ می کنند.

ابزار و سایت های زیادی برای پیدا کردن کلمات کلیدی وجود دارند که میزان سرچ شدتن کلمات توسط کاربران و میزان سختی آن کلمات و دیگر المان های مهم برای انتخاب آن کلمه به عنوان کلمه کلیدی را نشان می دهند مانند ابزار قدرتمند google adwords، سایت kwfinder، سایت google trends و …

مبحث شیرین سئو مانند دریایی بی کران است که هرچه بیشتر وارد آن می شویم و بیشتر به اعماق آن می رویم مطالب ببیشتر و گسترده تر می شوند. هدف ما در این مقاله این بود که شما را با مفهوم سئو سایت آشنا کنیم که امیدوارم این امر میسر شده باشه.