مکس تگمارک

هوش مصنوعی و کتابی که باید در این باره بخوانید

اگر به دنیای تکنولوژی علاقه‌مند باشید بدون شک با هوش مصنوعی آشنایی دارید. مفهومی که رفته رفته در تمام جنبه‌های زندگی فردی و شغلی انسان جای خود را پیدا کرده و روز به روز گسترده‌ می‌شود. اما امروزه نگرانی‌هایی نیز در خصوص این تکنولوژی قدرتمند وجود دارد. آیا چندین سال بعد هوش مصنوعی به جای انسان برتخت تفکر و منطق می‌نشیند؟

در این مطلب از کتابی سخن می‌گوییم که به موضوع هوش مصنوعی و آینده بشر می‌پردازد. توصیه می‌کنیم پیش از شروع این مقاله کمی بیشتر در مورد هوش مصنوعی بخوانید.

 

هوش مصنوعی

کتاب زندگی شماره 3.0: انسان بودن در عصر هوش مصنوعی

معرفی کتاب

کتاب زندگی شماره 3.0: انسان بودن در عصر هوش مصنوعی نوشته Max Tegmark کیهان شناس آمریکایی- سوئدی در دانشگاه MIT می‌باشد. او در این اثر به بحث پیرامون هوش مصنوعی و تاثیر آن بر زندگی روی زمین و فراتر از آن می‌پردازد. Tegmark در کتابش نگاهی بر پیامد‌های متعدد هوش مصنوعی، حداکثرسازی فرصت‌ها به منظور کسب نتایج بهتر و همچنین ویژگی‌های بالقوه هوش مصنوعی برای بشریت، تکنولوژی و ترکیب این دو می‌اندازد. کتاب با مقدمه‌ای داستانی آغاز می‌شود و آینده‌ای احتمالی که به زودی با آن مواجه می‌شویم را به تصویر می‌کشد.

مقدمه کتاب را اینجا بخوانید.

کتاب انسان بودن در عصر هوش مصنوعی

خلاصه کتاب

کتاب در هشت فصل نوشته شده است که عنواین آن را به همراه خلاصه‌ای از هر یک در ادامه می‌آوریم:

1- به مهم‌ترین گفت و گوی زمان ما خوش آمدید

2- مواد هوشمند می‌شوند

3- آینده نزدیک: شکاف‌ها، اشکالات، قوانین، سلاح‌ها و مشاغل

4- انفجار اطلاعاتی

5- پیشامد: 10.000 سال آینده

6- موهبت کیهانی ما: میلیاردها سال بعدی و فراتر از آن 

7- اهداف

8- هوشیاری

به مهم‌ترین گفت و گوی زمان ما خوش آمدید

زندگی به عنوان فرآیندی که پیچیدگی خود را حفظ می‎‌کند و تکثیر می‌شود، می‌تواند در سه سطح ایجاد شود. این مراحل عبارتند از: مرحله زیستی (1.0) که موجودات میکروسکوپی و بقای آن‌ها را شامل می‌شود. مرحله‌ی تربیتی که از تکامل موجودات و انسان سخن می‌گوید(2.0) و مرحله‌ی تکنولوژیکی(3.0) که می‌تواند بخش‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری خود را طراحی کند. این مرحله ارباب سرنوشت خویش است.

هوش مصنوعی می‌تواند ما را قادر به راه اندازی مرحله‌ی سوم از زندگی در قرن حاضر نماید. بحث‌های جالب توجهی با در نظر گرفتن اینکه برای چه آینده‌ای باید هدف گذاری کنیم و چگونه به آن دست یابیم، آغاز شده است.

در این فصل سه موضوع مجادله برانگیز مطرح شده اند. 1- شک و تردیدهای فنی 2- آرمان شهرهای دیجیتالی 3- هوش مصنوعی سودمند.

هوش مصنوعی

مواد هوشمند می‌شوند

هوش به عنوان توانایی رسیدن به اهداف پیچیده نمی‌تواند تنها توسط IQ اندازه‌گیری شود. بلکه طیفی از توانایی‌ در تمام اهداف محسوب می‌شود. هوش مصنوعی امروزه محدود است. چرا که تنها می‌تواند به یک هدف مشخص در سیستم نایل شود. در حالی که هوش انسانی به طرز قابل توجهی گسترده می‌باشد.

در این فصل بیان می‌شود که هر قطعه از ماده تا زمانی که دارای چندین حالت پایدار مختلف باشد می‌تواند بستری برای داشتن حافظه به وجود آورد. همچنین اگر هر ماده‌ای بلوک‌های سازنده‌ی جهانی مشخصی را شامل شود، که بتواننددر اجرای هر عملکردی ادغام شوند، می‌تواند زمینه‌ای برای محاسبه‌گری باشد

اگر هوش مصنوعی به پیشرفت ادامه دهد بسیار پیش از آنکه به سطح انسان در تمام مهارت‌ها برسد چالش‌ها و فرصت‌های ویژه‌ای را که شامل اشکالات، قوانین، سلاح‌ها و مشاغل می‌شود، بر سر راه ما قرار می‌دهد. به این موارد‌ در فصل بعد اشاره شده است.

life 3.0

آینده نزدیک: شکاف‌ها، اشکالات، قوانین، سلاح‌ها و مشاغل

کتاب در این فصل به سوالات کلیدی زیر پاسخ می‌دهد:

  • چگونه می‌توانیم سیستم‌های هوش مصنوعی آینده را قدرتمندتر از امروز کنیم تا بتوانند کار مورد نظر ما را بدون خرابی، اشکال در عملکرد و هک شدن به انجام برسانند.
  • چگونه سیستم‌های قانونی خود را به روزرسانی کنیم تا منصفانه‌تر و کارآمدتر باشند و بتوانیم با چشم اندازی تکنولوژیکی  که به سرعت تغییر می‌کند همگام شویم؟
  • چگونه می‌توانیم سلاح‌هایی هوشمندتر بدون کشتن شهروندان بیگناه بسازیم که رقابت تسلیحاتی غیرقابل کنترلی را در سلاح‌های خودمختار کشنده شعله‌ ور نمی‌سازند؟
  • چگونه می‌توانیم رفاه‌مان را از طریق اتوماسیون بهبود ببخشیم بدون آنکه انسان‌ها با کمبود درآمد و هدف در زندگی مواجه شوند؟

Max Tegmark

انفجار اطلاعاتی

این فصل شامل توضحاتی در باب کنترل انسان و یا هوش مصنوعی بر انفجار اطلاعاتی‌ای است که در حال حاضر با آن مواجه هستیم. کتاب در این بخش تصریح می‌کند که اگر گروهی از انسان‌ها بر این واقعه مسلط شوند می‌توانند ظرف چند سال دنیا را تصاحب نمایند و اما اگر موفق به این کار نشوند هوش مصنوعی خود این اتفاق را رقم می‌زند و حتی سریع‌تر از انسان بر جهان حاکم می‌شود.

اوج رقابت ما به سمت هوش مصنوعی می‌تواند هم به بهترین و هم به بدترین چیزی ختم شود که ممکن است برای بشریت اتفاق افتد. این موضوع همراه با طیف خارق‌العاده‌ای از پیامدهای احتمالی است که در فصل پنج از آن‌ها صحبت شده است.

human facing with artificial intelligence intelligenc

پیشامد: 10.000 سال آینده

این فصل از کتاب به توضیح ابرهوش‌ها و تعامل آن با انسان می‌پردازد. نویسنده ابرهوش‌ها را هوشی معرفی می‌کند که می‌توانند با انسان همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند. برای این موضوع دو دلیل عمده وجود دارد. اول اینکه ابرهوش‌ها طوری طراحی شده‌اند که مجبور به سازگاری با انسان‌ها هستند. دوم اینکه نوع دوستانه‌ای از هوش مصنوعی محسوب شده و طبیعت آن‌ها این امر را ممکن می‌سازد.

تگمارک در ادامه بیان می‌کند که بشر می‌تواند به نحوی منقرض گردد که هوش مصنوعی جایگزین آن شود. یا به نحوی نابود گردد که هیچ چیز جای آن را نگیرد. البته هیچ اتفاق نظری در این خصوص که کدام یک سناریو بهتری برای سرانجام بشر محسوب می‌شود وجود ندارد و هر دو موضوعاتی قابل بحث و مجادله برانگیزی را دربر می‌گیرند.

تکنولوژی و هوش مصنوعی

موهبت کیهانی ما: میلیاردها سال بعدی و فراتر از آن 

این فصل به طور عمیق‌تر مباحث علمی و فیزیک هوش مصنوعی را موشکافی می‌کند که در این مقاله به عنوان مطلبی تکنولوژیکی نمی‌گنجد.

اهداف

همسو سازی هوش مصنوعی با اهداف انسانی از جمله مواردی است که در این فصل به آن پرداخته می‌شود. کتاب بیان می‌کند این موضوع نه تنها از اهمیت بالایی برخوردار بوده بلکه بسیار دشوار می‌باشد. سه مشکل اساسی که با آن‌ها در هدف گذاری مواجه هستیم عبارتند از:

1- آموزش اهدافمان به هوش مصنوعی مورد نظر

2- مطابقت هوش مصنوعی با اهداف ما

3- حفظ اهداف ما توسط هوش مصنوعی طراحی شده

برای آموختن هدف ما، سیستم باید چرایی هدف ما را بیاموزد نه چگونگی آن را.

تجربه هوش مصنوعی مشابه با انسان

هوشیاری

اگر هوشیاری موضوع مورد بحث امکان پذیر باشد آنگاه فضای تجربه‌های احتمالی آن می‌تواند با آنچه انسان‌ها تجربه می‌کنند قابل مقایسه باشد.

 

برای پیوستن به شبکه‌های اجتماعی بنیان طراحان ایده بر روی تصاویر زیر کلیک کنید.

لوگوی اینستاگراملوگوی تلگرام

مطالب مرتبط: کامپیوتر و لپ تاپ، موبایل و تبلت ، اینترنت و شبکه ، اپل